Rodzaje przewodów i kabli

posted in: Szkoły

Rodzaje kabli i przewodów

Kabel światłowodowy

Kabel światłowodowy jest zwykle używany przez dłuższy okres, na dużej szerokości pasma, do transmisji  punkt-punkt . Światłowód wykorzystuje światło do transmisji danych za pośrednictwem cienkiego szkła lub włókna sztucznego. Sygnały elektryczne generuje nadajnik światłowodowy, aby stworzyć sygnały świetlne wysyłane wzdłuż włókna. Element odbiorczy odbiera sygnały świetlne i przekształca je na sygnały elektryczne. Szkło stosowane w światłowodzie działa jak izolator elektryczny. Nie stosuje się energii elektrycznej w światłowodzie.

Zalety:

Działa z dużą prędkością
Posiada dużą obciążalność.
Sygnały mogą być przekazywane dalej bez wzmocnienia.

Jest odporny na zakłócenia spowodowane przez zakłócenia elektromagnetyczne, takie jak radia, silników lub innych kabli w pobliżu.

Przewody są tańsze w utrzymaniu.

Wady:

Kabel jest droższy niż cena przewodów miedzianych.
Są trudne do instalowania.
Przewód koncentryczny

Opis

Przewód koncentryczny składa się z miedzianego przewodu otoczonego warstwą elastycznej izolacji. Środkowy przewód może być również z blachy ocynkowanej kabla aluminiowego w wersji  kabla który ma być wytwarzany tanio. Powyżej tego materiału izolacyjnego jest tkany oplot miedziany lub folia metalowa, która działa jako oslona drugiego przewodu w obwodzie i jako osłona dla żyły przewodzącej. Ta druga warstwa, lub tarcza zmniejsza także ilość zewnętrznych zakłóceń elektromagnetycznych. Telewizja kablowa wykorzystuje kabel koncentryczny.

Zalety:

Można ją uruchomić większe odległości niż ekranowane skrętki i nieosłoniętych skrętki.
Kabel koncentryczny jest mniej kosztowne niż kabla światłowodowego.
To jest tanie w montażu.
Ma większą pojemność niż dla kabli UTP.

Wady:

Kabel koncentryczny jest droższy w instalacji niż skrętki.
To jest ograniczone w swojej odległości.
Ma ograniczoną liczbę połączeń, które mogą być skierowane do niego.

Skrętka ekranowana (STP)

Opis:

STP używa odwołania, ekranowania i skrętki. Skręcone druty i skrętki ekranowane kabla pozwalają na większe zmniejszenie zakłóceń elektrycznych niż w zwykłych kablach. Każda para przewodów jest owinięta w metalowej folii i te cztery pary przewodów są owinięte w obiegającej folii metalowej.

Zalety:

Ekran zapewnia większą ochronę przed wszystkimi typami przychodzące zewnętrzne zakłócenia.
Ekranowanie minimalizuje wychodzące promieniowanie fal elektromagnetycznych, które mogą potencjalnie spowodować zakłócenia innych urządzeń.

Wady:

To jest bardziej kosztowne i trudniejsze do zainstalowania niż przewody UTP.
Nie można uruchomić  kabla koncentrycznego lub światłowodu bez powtarzania sygnału.


This entry was posted on at and is filed under Szkoły. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.