Czego nauczy nas botanika?

posted in: Szkoły

 

Botanika to generalnie rzecz ujmując nauka o roślinach. Jednak czego dokładnie możemy nauczyć się studiując botanikę? Dziedzina ta znana jest na przykład ogrodnikom, zatem bardzo łatwo można wywnioskować, jakie informacje są z nią związane. Dzięki niej możemy poznać budowę poszczególnych roślin, zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Możemy również dowiedzieć się, czym są rośliny wieloletnie oraz poznać ich przykłady.

Spencer Wing

SpencerWing / Pixabay

Sprawdź też czy botanik znajdzie pracę w kosmetyce na www.grale.com.pl.

Nie wszyscy wiedzieliby na przykład, że rośliny wieloletnie to zarówno czosnek, jak i mak – zapewne większość z nas nie znalazłaby kryteriów, które umożliwiłyby wrzucenie tych dwóch roślin do jednego worka. Botanika to jednak nie tylko byliny – to również rośliny obumierające znacznie szybciej, czyli jedno sezonowe. Botanik doskonale orientuje się w procesach życiowych roślin oraz funkcjach ich organów.

Botanik to zawód, który jest stricte naukowy. Polega na badaniu otaczającego nas świata, ale także i skupia się na roślinach, odkrywaniu ich nowych gatunków, opieką nad tymi obecnie występującymi i wiele więcej. Choć wydaje się być prostym zawodem, do którego wiele nie trzeba, a właściwie samego podejścia i „smykałki” do roślin, wcale tak nie jest.

Taki człowiek doskonale wie, na czym opiera się genetyka roślin i jakie cechy są dziedziczone, a jakie z kolei nie są. Jeśli natomiast ktoś pragnie na przykład hodować wspomniane wyżej byliny, to powinien dowiedzieć się, jak obchodzić się i jak traktować poszczególne sadzonki roślin – a to również temat stricte botaniczny. Sadzonki roślin są bowiem bardzo delikatne i źle posadzone nie wydadzą odpowiednich plonów i nie ozdobią naszego ogródka. Botanika, to jednak dziedzina tak szeroka, że nie sposób wymienić wszystkich zagadnień z nią związanych.


This entry was posted on at and is filed under Szkoły. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.