Botanika to generalnie rzecz ujmując nauka o roślinach. Jednak czego dokładnie możemy nauczyć się studiując botanikę? Dziedzina ta znana jest na przykład ogrodnikom, zatem bardzo łatwo można wywnioskować, jakie informacje są z nią związane. Dzięki niej możemy poznać budowę poszczególnych roślin, zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Możemy również dowiedzieć się, czym są rośliny wieloletnie oraz poznać ich przykłady.

SpencerWing / Pixabay
Sprawdź też czy botanik znajdzie pracę w kosmetyce na www.grale.com.pl.
Nie wszyscy wiedzieliby na przykład, że rośliny wieloletnie to zarówno czosnek, jak i mak – zapewne większość z nas nie znalazłaby kryteriów, które umożliwiłyby wrzucenie tych dwóch roślin do jednego worka. Botanika to jednak nie tylko byliny – to również rośliny obumierające znacznie szybciej, czyli jedno sezonowe. Botanik doskonale orientuje się w procesach życiowych roślin oraz funkcjach ich organów.
Botanik to zawód, który jest stricte naukowy. Polega na badaniu otaczającego nas świata, ale także i skupia się na roślinach, odkrywaniu ich nowych gatunków, opieką nad tymi obecnie występującymi i wiele więcej. Choć wydaje się być prostym zawodem, do którego wiele nie trzeba, a właściwie samego podejścia i „smykałki” do roślin, wcale tak nie jest.
Taki człowiek doskonale wie, na czym opiera się genetyka roślin i jakie cechy są dziedziczone, a jakie z kolei nie są. Jeśli natomiast ktoś pragnie na przykład hodować wspomniane wyżej byliny, to powinien dowiedzieć się, jak obchodzić się i jak traktować poszczególne sadzonki roślin – a to również temat stricte botaniczny. Sadzonki roślin są bowiem bardzo delikatne i źle posadzone nie wydadzą odpowiednich plonów i nie ozdobią naszego ogródka. Botanika, to jednak dziedzina tak szeroka, że nie sposób wymienić wszystkich zagadnień z nią związanych.