Architekt dusz czy terapeuta?

posted in: Szkoły

psychology trust professionalStudia psychologiczne od lat należą do najbardziej obleganych kierunków akademickich. Stereotyp głosi, że wybierają je ludzie, którzy sami ze sobą mają kłopoty i liczą na to, że rozwiążą je dzięki

studiowaniu własnego przypadku…

studiowaniu własnego przypadku. Może i, jak w każdym obiegowym sądzie, jest i w tym trochę prawdy, ale przyznać trzeba, że dyplom psychologa daje spore możliwości znalezienia zatrudnienia. Oczywiście nie każdy absolwent psychologii otworzy własny gabinet, nie każdy zostanie wziętym terapeutą; nie każdy dowie się o sobie tego, o czym marzył. Psychologowie coraz częściej wykorzystują swoją wiedzę na usługach przemysłu, mediów czy marketingu.

Ich wiedza okazuje sie bezcenna wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą relacje międzyludzkie, zarządzanie dużymi grupami oraz handel. Studenci psychologii nie bez powodu biją się o miejsca na seminariach, na których zdobyć można wiedzę przydatną także poza gabinetem z własną kozetką. Od psychologii niedaleko do komentatorstwa politycznego i społecznego; psychologia sportu czy transportu coraz częściej pojawia się w podpisach towarzyszących gościom rozmaitych programów publicystycznych. Psycholog nie jest czarnoksiężnikiem, który potrafi wyjaśnić wszystkie meandry ludzkiej duszy, ale zna i próbuje tłumaczyć mechanizmy naszych zachowań.

Często jego wiedza i punkt widzenia niezbędne są, by wyciszyć emocje narosłe wokół jakiejś sprawy czy skierować nasze rozważania na właściwy tor. Bez względu na specyfikę czasów, ich technicyzację i życie toczące się dla niektórych niemal wyłącznie w sieci, warto studiować psychologią. Zmieniają się czasy – ludzie nie.


This entry was posted on at and is filed under Szkoły. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.